آشنایی با روش های عیب یابی دوربین مداربسته پس از نصب دوربین مداربسته

دسته بندی آموزش نصب و راه اندازی | | 20 بازدید

نصب دوربین مدار بسته

یکی از اقدامات اساسی پس از نصب دوربین مدار بسته، عیب یابی دوربین است. پس از اینکه تمام مراحل نصب سیستم های امنیتی و نظارتی به دقت و با رعایت استانداردهای لازم به پایان رسیدند و همچنین نرم افزار های مورد نیاز بر روی سیستم نصب شدند، نوبت به تست تصویربرداری توسط دوربین های مدار بسته می رسد. دوربین های مدار بسته، تصاویر ضبط شده را به صورت داده های آنالوگ به دستگاه های ضبط کننده تصاویر منتقل می کنند. این دستگاه ها عبارتند از دستگاه DVR و NVR که بسته به نوع دوربین مدار بسته از یکی از آنها در سیستم امنیتی استفاده می شود. این دستگاه ها اطلاعات آنالوگ را دریافت کرد و در حافظه خود ثبت می کند.

عملیات تصویربرداری توسط دوربین های مدار بسته باید با حداکثر کیفیت و رزولوشن انجام شود. اگر در هر یک از قسمت های سیستم های نظارتی، نقص‌هایی وجود داشته باشد، تصویربرداری دوربین های مدار بسته را با اختلال مواجه کرده و عملاً نصب دوربین مدار بسته را با مشکلاتی مواجه می کند. موارد فوق، تحت عنوان "عیب و اختلال در سیستم های نظارتی" شناخته می شوند و قطعاً به عیب یابی مناسب نیاز دارند.

روش های عیب یابی سیستم های نظارتی پس از نصب دوربین مدار بسته به دانش و تخصص فنی نیاز دارد. شرکت هایی که در این حوزه فعالیت می‌کنند کارشناسانی را در اختیار دارند که علاوه بر آشنایی با قسمتهای مختلف دوربین مدار بسته، به روش های عیب یابی و رفع اختلالات به وجود آمده در کل شبکه نیز آشنا هستند.

نصب دوربین مدار بسته

اختلالات و عیب هایی که برای سیستم های امنیتی و نظارتی پس از نصب دوربین مدار بسته به وجود می‌آیند معمولاً با قسمت های نرم افزاری و سخت افزاری دوربین های مدار بسته مرتبط هستند. موارد فوق، شامل دوربین های مدار بسته آنالوگ و دوربین های مدار بسته تحت شبکه می باشد. اگرچه استفاده از سیستم‌های نظارتی و تجهیزات امنیتی که از بالاترین کیفیت برخوردار هستند در مراحل نصب دوربین مدار بسته می‌تواند عیب های موجود در تصویر برداری و ثبت آنها را به حداقل برساند اما همین تجهیزات کامل نیز ممکن است با توجه به شرایط مختلف، دچار اختلالات متعددی شوند. شرکت های فعال در حوزه نصب دوربین مدار بسته با برنامه ریزی و اجرای یک روند کاری مناسب و دقیق برای عیب یابی سیستم های نظارتی و مواجه شدن با مشکلات و موانع آنها به خوبی می‌توانند مشتریان خود را پشتیبانی کنند.

همانطور که در قسمت قبلی ذکر شد اختلالات دوربین های مدار بسته به دو قسمت عیب های سخت افزاری و اختلالات نرم افزاری تقسیم بندی می شوند. در ادامه این مطلب به بررسی راهکارهای موجود در مراحل نصب دوربین مدار بسته در دو قسمت سخت افزارها و نصب نرم افزارها خواهیم پرداخت.

 

عیب یابی در قسمت سخت افزاری پس از نصب دوربین مدار بسته

قسمت های سخت افزاری در نصب دوربین مدار بسته عموماً شامل استفاده از قطعات و ابزار ها در سیستم های نظارتی می باشد. تعیین محل دقیق و صحیح دوربین‌های مدار بسته، انتخاب دستگاه ضبط کننده تصاویر با مدل مناسب، تعداد کابلها و سیمها با طول و ابعاد استاندارد، محل نصب سوکت ها و کابل ها به هر یک از تجهیزات، انتخاب مناسب کابل های رابط و همچنین انتخاب مناسب کابل شبکه برای نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه، از مواردی هستند که در ارائه روش های عیب یابی برای دوربین های مدار بسته پس از نصب سیستم های امنیتی اهمیت زیادی دارند.

نصب دوربین مدار بسته

شرکت هایی که در حوزه عیب یابی و نصب دوربین مدار بسته فعالیت می کنند چنانچه با اختلالاتی در عملکرد سیستم های نظارتی مواجه شوند، اولین اقدام آنها کنترل قسمت های سخت افزاری سیستم خواهد بود؛ به این معنا که کارشناسان نصب دوربین مدار بسته در ابتدا، سیمها و کابلها را از لحاظ محل دقیق قرارگیری و نصب کنترل می کنند. مرحله بعدی، ارزیابی موقعیت دوربین های مدار بسته و همچنین سایر تجهیزات از نظر نزدیکی به منابع تولید نویز یا حرارت است. در نصب دوربین مدار بسته باید دقت شود که هیچ کدام از تجهیزات نباید در نزدیکی محل تولید نویز یا حرارت قرار گیرند.

در مرحله بعدی کنترل سخت افزاری برای عیب یابی نصب دوربین مدار بسته، تجهیزات را از لحاظ دریافت و ارسال سیگنال ها یا داده های آنالوگ کنترل می کنند؛ دریافت و ارسال سیگنال ها به نوعی به نصب نرم افزارها در سیستم های امنیتی بستگی دارد. در قسمت بعدی به این مبحث خواهیم پرداخت.

عیب یابی در قسمت نرم افزارها در نصب دوربین مدار بسته

نصب دوربین مدار بسته

در نصب دوربین مدار بسته در محل های مختلف، آخرین مرحله راه‌اندازی سیستم‌های نظارتی شامل نصب نرم افزارهای لازم بر روی مانیتور یا رایانه است. نصب نرم افزارهای دوربین مدار بسته به دانش و تجربه نیاز دارد؛ اگرچه در مرحله اول، کار ساده ای به نظر می رسد اما کار با منوی تنظیمات باید از طریق شرکت های نصب دوربین مدار بسته و متخصصان این حوزه انجام شود.

در هر مرحله از نصب دوربین مدار بسته، بهترین راهکار برای جلوگیری از اختلالات و عیب های احتمالی در عملکرد سیستم نظارتی این است که هر یک از قسمت ها به طور مجزا تست شوند؛ به طور مثال، برای دوربین مدار بسته با قابلیت دید در شب، میزان رزولوشن و زوم دوربین مدار بسته، کیفیت تصاویر و نور محیط عواملی هستند که قبل از تحویل سیستم به مشتری تست می شوند.

به طور کلی برای عیب یابی سیستم های نظارتی بهتر است ابتدا قطعات سخت افزاری کنترل شود. بیشترین درصد اختلال در نصب دوربین مدار بسته به کابل ها و سیم ها مربوط است؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم کارشناسان ابتدا سیمها و کابلها و عوامل ایجاد نویز را در نزدیکی سیستم های امنیتی مورد بررسی قرار دهند و سپس به سایر موارد بپردازند.

یکی از اختلالاتی که پس از نصب دوربین مدار بسته تحت شبکه ممکن است رخ دهد عدم اتصال به سیستم های شبکه یا پشتیبانی از آدرس های IP  است. کنترل اختلالات مربوط به نصب نرم افزار ها در این مدل دوربین ها در رتبه اول اهمیت قرار دارد؛ به این معنا که پس از کنترل محل اتصال کابل های شبکه، قسمت‌های آدرس های شبکه IP  ، پروتکل ها و یا پسورد نرم افزار توسط کارشناسان نصب دوربین مدار بسته کنترل می شود.

شرکت های فعال در این حوزه ها به سیستم های امنیتی آنالوگ و تحت شبکه مسلط هستند و قادر به رفع عیب و راه اندازی مجدد دوربین های مدار بسته می باشند.

 

تلفن تماس: 02188105405
تلفکس: 88482261 - 88482184 - 88105838 - 88105808

آدرس: تهران-یوسف آباد - خیابان ابن سینا - نبش خیابان نهم - پلاک 6-طبقه 2- واحد 5

مقالات مشابه