دوربین تحت شبکه IP

دسته بندی مقالات دوربین تحت شبکه IP | | 3920 بازدید

دوربين مداربسته تحت شبکه چيست:
در چند سال اخير تعداد بسيار زيادي از دوربين هاي تحت شبکه وارد بازار شده اند و از آنها در بسياري از پروژه هاي امنيتي و سيستم هاي نظارتي استفاده شده است. در اين ميان نشريات و مجله هاي تجاري نيز با اشتياق و علاقه ايي وصف ناپذير بخش هاي مهمي از انتشارات خود را بررسي،معرفي آخريت تکنولوژي ها و دوربين هاي موجود در بازار ،اختصاص داده اند .با وجود تمام اين تلاش ها از طرف نشريات و مجلات مذکور هرچند شايد براي بعضي از کاربران و مشتريان خاص سيستم هاي نظارتي يک ديد کلي در زمينه ي دوربين هاي مدار بسته تحت شبکه ايجاد شده باشد،اما همچنان نگراني هايي در اين زمينه گريبان گير بسياري از کاربران عادي است . دليل ديگري نيز براي اين مسئله وجود دارد و آن هم توضيح و بيان بي مورد بسياري از مسائل نامربوط،تحت عنوان دوربين هاي تحت شبکه است. و به همين دليل بسياري بسياري از جست و جو ها براي مشخص کردن اين که يک محصول براي کاربرد هاي امنيتي حرفه ايي مناسب است يا خير؟ به پاسخ قانع کننده اي نمي انجامد.
در پاسخ به مشکلات و سوالات مطرح شده بايد گفت اين مشکل تنها براي بخش هاي خاصي از سيستم هاي مبتني بر دوربين هاي تحت شبکه مطرح نيست بلکه در مورد درک صحيح از کليت سيستم نيز مشکلات مشابهي وجود دارد . آيا واقعا يک نظارت تصويري پيچيده با استفاده از يک سيستم نظارتي گران قيمت ،کاري قابل توجيه و عاقلانه است؟
محدوديت هاي يک سيستم درست هنگامي که خطاهاي سيستم نظارت تصويري از حد و مرز مجاز خود خارج مي شود به صورت ناگهاني افزايش مي يابد.
آيا در محيط تحت نظارت يک سيستم مديريت نظارت تصويري مناسب وجود دارد که کاربر بتواند به خوبي و با سرعت به محتويات تصاوير ضيط شده دسترسي داشته باشد؟
آيا مي توان همه ي تصاوير ضبط شده توسط تعداد زيادي از دوربين هاي موجود در سيستم نظارت را ذخيره کرد و در صورت لزوم دوباره آنها را پخش کرد؟
آيا کيفيت تصاوير ضبط شده کافي است و آيا کل سيستم نظارت تصويري از قابليت اطمينان لازم برخوردار است؟
پاسخ به تمامي اين سوالات ارزش يک سيستم کامل و بي نقص را مشخص مي کند و همچنين به طور واضحي نشان مي دهد که بايد مفاهيمي مانند  ip over video  را به طور کامل و مفصل توضيح داد و نقاط ابهام آن را از منظر يک کاربر عادي برطرف کرد. براي اين منظور بايد نقش دوربين هاي آنالوگ و ip را در اين سيستم ها به طور کامل توضيح داد.
تصاوير ويدئويي در يک شبکه مبتني بر ip به همراه دوربين هاي آنالوگ و دوربين هاي sd:
فناوري استفاده از شبکه به کاربران اجازه مي دهد تا دوربين هاي ip و رکوردهاي مختلفي را در سراسر يک ساختمان و محيط هاي مجاز اطراف آن نصب کنند. همچنين در هنگام طراحي يک پرو ژه سيستم هاي نظارتي سي سي تي وي آزادي عمل زيادي به طراحان مي دهد. کاملا مشخص است که براي استفاده از تمام مزاياي يک سيستم ip  به يک سيستم مديريت ويدئويي نيز نياز است.
سيستم هاي مديريت تصاوير ويدئويي semsyو view-p دوربين مداربسته تحت شيکه ساخت شرکت معروف دالمير به کاربران امکان جست و جوي سريع و مناسبي را در بين تصاوير ويدئويي ضبط شده مي دهد. براي اين سيستم هاي مديريت تصاوير مهم نيست که رکوردها در کجاي شبکه قرار داده شده اند و يا اينکه چه تعدادي از آنها در يک شبکه وجود دارند.
علاوه بر اين سيست مديريت تصاوير ويدئويي مي تواند به تمالم تصاوير ،صرف نظر از فرمت آنها دسترسي داشته باشد.
همچنين براي ايجاد تسهيل در دسترسي به تصاوير زنده ،مانند آنچه در مورد تصاوير ضبط شده وجود دارد،تمامي دوربين هاي ضبط کننده ي تصاوير به وسيله ي مشخصه ي ip خود آدرس دهي شده اند.البته دوربين هاي آنالوگ به ضبط کننده هايي وصل شده اند که توسط شناسه ي ip خود آدرس دهي شده اند. بنابر اين به محض اينکه نياز به استفاده از تصاوير بود ابتدا مشخص مي شود که يک دوربين آنالوگ مورد استفاده قرار مي گيرد يا يک دوربين ip يا دوربين مدار بسته تحت شبکه سپس تصاوير ان بر روي صفحه ي نمايش قابل مشاهده است ، چراکه اين سيستم مديريت تصاوير ويدئويي قادر است تا تصاوير مربوط به هر استانداردي را نشان دهد.
تفاوت اي مهمي بين دو مقوله ي کنترل از راه دور يک دوربين آنالوگ و کنترل از راه دور دوربين مدار بسته تحت شبکه وجود دارد. يک دوربين ip تحت شبکه توسط يک نرم افزار تحت وب کنترل مي شود در حالي که دوربين هاي آنالوگ براي کار با نرم افزارهاي view-p و semsy  آماده شده اند. دوربين هاي آنالوگي که در انها از تکنولوژيpix-in-cam استفاده شده است به طور مستقيم از جانب رکوردها به وسيله ي کابل هاي ويدئويي کواکسيال به صورت از راه دور کنترل مي شوند اين روش که کنترل utc ناميده مي شود نياز به کابل کشي مجزايي در کنار کابل هاي ويدئويي براي کنترل دوربين ندارد. کنترل از راه دور کليه فانکشن هاي دوربين هاي ptz نيز توسط يک واسط rs232 در هردو نرم افزار view-pو semsy امکان پذير است. اين دو نرم افزار مديريت کنترل دوربين هاي آنالوگ را به همان راحتي که براي دوربين هاي ip امکان دارد.ممکن مي سازند.
مهمترين تفاوتي که بين کنترل از راه دوردوربين هاي آنالوگ و دوربين هاي تحت شبکه وجود دارد در نحوه ي اتصال آنها به رکوردها مي باشد.تصاوير دوربين هاي آنالوگ توسط کابل هاي ويدئويي کواکسيال و يا utp به رکوردها منقل مي شوند .بنابراين همواره اين تضمين وجود دارد که تصاوير مربوط به اين دوربين ها ضبط مي شود حتي در مواردي که در ان شبکه دچار load over شود و يا اشکالي در ساختار شبکه به وجود آمده باشد و يا اين که به طور موقت از کار افتاده باشد.
 
فقدان استاندارد:
بحث در مورد دوربين مداربسته تحت شبکه معمولا محدود به بعضي از ويژگي هاي خاص اين دوربين هاي مي شود.
بحث هايي مانند رزولوشن دوربين ها که بيشتر با معيار مگاپيکسل سنجيده مي شود. اما چه فايده اي براي کاربراني دارد که مدت ها از دوربين هايي که از پيش تعيين شده اند  استفاده مي کنند. استفاده از تعداد زيادي از دوربين ها با رزولوشن هاي چند مگاپيکسلي قسمت هاي بزرگي از منابع يک شبکه را اشغال خواهد کرد .وقتي قرار است محدوده ي وسيعي از محيط پيرامون تنها توسط يک يا دو دوربين به تنهايي مورد نظارت قرار گيرد . استفاده از دوربين هاي چند مگاپيکسلي انتخاب عاقلانه اي به نظر مي رسد.چرا که بايد بتوان بر روي بر روي قسمت هاي متفاوت تصاوير اين دوربين به اندازه ي کافي زوم کرد. اما وقتي محيط تحت نظارت يک دوربين محدود است مثل يک در و يا وزودي يک مکان نياز به استفاده از دوربين هاي چند مگاپيکسلي احساس نمي شود.علاوه بر اين راه هاي زيادي براي بهبود جزئيات تصاوير دوربين هايي که چند مگاپيکسلي نيستند وجود دارد.
تکنولوزي ابداعي و پيشرفته ي pix in com که توسط شرکت دالمير ابداع شده است باعث مي شود که جزييات تصوير در تقاطعي که در سايه قرار گرفته اند به خوبي تقاطعي از تصوير باشد که در روشنايي مناسبي قرار دارند . اين ويژگي ها به دليل دايناميک رنج وسيع و قدرت تفکيک رنگ بالاي اين دسته از دوربين هاست.
با اين وجود ترسيم نموداري براي نشان دادن کارايي يک دوربين کار مشکلي است.در ديتاشيت دوربين هاي تحت شبکه معمولا بيشترين سرعتي را که با آن دوربين ها مي توانند اطلاعات را بر روي شبکه ارسال کنند. بيان شده است. فقط کاربراني که با بسياري از دوربين هاي مداربسته تحت شبکه کار کرده اند مي توانند تنظيمات بيان شده در ديتاشيت ها را بر روي دوربين ها اعمال کنند.
تقريبا هيچ شرکت سازنده اي کمترين سرعت ارسال اطلاعات محصول خود را که در آن تصاوير دوربين ها با حداکثر کيفيت و با فريم ريت کامل در شبکه ارسال مي شوند را در ديتاشيت محصولات خود بيان نمي کند. نموداري که نشان دهنده ي کارايي دوربين ها باشد، معيار بسيار مناسبي براي مقايسه دوربين ها و نيز محاسبه ي منابع مورد نياز در شبکه خواهد بود.
جدا از تنظيمات يک انکودر مشخصات اين نمودار بستگي زيادي به تصوير و نيز ميزان حرکات در صحنه ي مورد تصوير برداري دارد. وقتي در تصاوير ،يک شي متحرک وجود دارد سيستم اسکن پيشرفته امکان بسيار حياتي و کارايي است که باعث مي شود تا کيفيت تصاوير در سرعت هاي پايين ارسال اطلاعات حفظ شود.
معمولا نتايج حاصل از تست هاي مستقلي که در مجله ها منتشر مي شود هيچ شرح مناسبي در مورد اين موضوع بيان نشده است . و براي کاربران همواره اين مسئله مجهول خواهند ماند که از چه روشي براي تست اين انکودر ها استفاده شده است؟ معمولا شرکت هاي توليد کننده دوربين ها و ضبط کننده هاي تصاوير از روش هاي خاص خود استفاده مي کنند تا بتوانند مرز کيفيت محصولات خود را پيشتر ببرند.
توصيه هاي فني:
تعداد مشتريان وابسته به قابليت اطمينان کل سيستم در دراز مدت و برآورده شدن انتظارات کاربران از لحاظ کيفيت و پايداري سيستم است. با اين وجود بحث هاي زيادي در مورد مزيت ها و معايب دوربين هاي تحت شبکه وجود دارد اما اين نکته بسيار مهم نبايد فراموش شود اين مسئله است که دوربين به عنوان يک عنصر مجزا نبايد مورد بررسي قرار بگيرد بلکه بايد کل سيستم به صورت يک پارچه مورد بررسي قرار داد.
سوالاتي که در اين جا مطرح مي شود و بايد قبل از هر چيز ي به آنها جواب داد.سوالخريداران براي حل مشکلات خود براي مانيتور کردن محيط پيرامون خود به چه چيري نياز دارند؟ آيا جزييات تصاوير ضبط شده از صحنه هاي حساس به اندازه ي کافي زياد هست تا بتوان از آنها در دادگاه هاي قضايي به عنوان يک مدرک استفاده کرد؟ آيا سيستم نظارتي مورد نظر نياز به داشتن گواهي و لايسنس خاصي (مانند KALAGATE و يا  KASSEN UVV)  دارد؟ آيا سيستم مديريت تصاوير ويدئويي از کارايي لازم براي جست و جو کارآمد تصاوير را دارد؟ آيا سيستم ويدئويي جديد قابليت کار کردن با يک سيستم ويدئويي موجود را دارد؟ آيا در مکان مورد نظر يک سيستم قديمي تر وجود دارد که به سيستم جديد متصل شود ولي بدون تغيير باقي بماند ؟ چه هزينه هايي را کاربر به غير از خريد سيستم بايد بپردازد؟ آيا مي توان پيشنهاد کرد تا از يک سيستم مخصوص آناليز تصاوير ويدئويي براي مانيتورينگ اتوماتيک محيط پيرامون استفاده شود؟
اگر سيستم هاي جديد بتوانند با سيستم هاي قديمي تر به خوبي کار کنند به کاربران اين امکان را مي دهند که بتوانند از نسل مختلف اين سيستم ها در کنار يکديگر استفاده کنند. همچنين وجود پگشتيباني و قطعت يدکي براي دوره هاي زماني طولاني مدت باعث ايجاد اطمينان از امنيت سرمايه گذاري انجام شده براي خريد سيستم امنيتي مي شود. سيستم هاي نظارتي با گسترش ساختمان ها و نيز افزايش نياز هاي شخصي کاربران به سرعت در حال رشد است.تمام اين سوالات بايد قبل از طراحي يک سيستم نظارت تصويري از طرف کاربران به طو کامل پاسخ داده شود.
شرکت دالمير تمام توانش را در تکنولوزي هاي خود به کار گرفته است. و آموزش هاي جامع و فراگيري را براي نصابان سيستم هاي امنيتي در نظر گرفته است. مشابه آموزش هايي که براي کاربران اين گونه سيستم ها در نظر گرفته است.
شرکت مستقر در REGENSBURG بزرگترين سيستم IP/CCTV دنيا را طراحي و راه اندازي کرد.براي مثال در ويتنام تجارب خود را در اين زمينه و در سطح جهاني گسترش داده است. و تمامي آن چرا که براي اين پروژه هاي بزرگ انجام داده است براي اين پروژه هاي کوچک نيز انجام خواهد داد.
در دوربين هاي مدار بسته تحت شبکه کيفيت بالا بهترين مزيت اين دوربين ها به شمار مي روند.

مقالات مشابه