انواع دوربین مدار بسته

دسته بندی آموزش نصب و راه اندازی | | 3769 بازدید

در این قسمت انواع دوربین های مدار بسته معرفی شده و به صورت مختصر انواع دوربین مدار بسته آنالوگ ، انواع دوربین مدار بسته اسپید دام ، انواع دوربین های مدار بسته دید در شب ، انواع دوربین های مدار بسته شبکه IP و دوربین های مدار بسته PTZ توضیح داده می شود.دوربین مدار بسته آنالوگ

از دوربینهای مدار بسته آنالوگ می توان به عنوان نسل اول CCTV ها نام برد که کابل خروجی تمامی دوربین ها در دستگاه کنترل مرکزی (DVR) جمع می شوند و در آن دستگاهعملیات کنترل، نظارت، ضبط و سایر پردازش ها صورت می گیرد.

دوربین مدار بسته ثابت

با وضوح بالا، ضد نویز و سایه، قابلیت کارکرد در نور بسیار کم، مجهز به منوی روی تصویر،قابلیت علامتگذاری روی تصویر MotionDetection

دوربین مدار بسته متحرک

با قابلیت زوم بالا، ضد نویز و سایه، قابلیتدید در نور کم، وضوح تصویر بالا، قابلیت دید در شب، چرخش 360 درجه افقی و 240 درجه عمودی، مجهز به منو روی تصویر، قابلیت علامتگذاری روی تصویر (Motion Detection، قابلیت اتصال به انواع شبکه طراحی زیبا Speed Dome)

 

 

مزایای استفاده از دوربین های اسپید دام Speed Dome 

دارا بودن ضریب امنیتی بالا و کاربری فوق العاده این نوع دوربین ها است. به طوری که در اکثر مراکز امنیتی که تصویر گویا و واضح برای مسئولین احتیاج است مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از خصوصیات دوربینهای Speed Dome که در محیط های باز مورد استفاده قرار می گیرند، گردش 360 درجه آنها می باشد. به صورتی که درتمامی زوایه دید 100% را برای اپراتور به وجود می آورد. این گردش 360درجه ای دوربین به صورت رفت و برگشت نمی باشد و از میکروسوئیچ استفاده نمی شود و دوربین مدار بسته دراین شکل فضای کمتری را تحت پوشش ندارد.

اپراتور می تواند با کنترل نرم افزاری این نوع دوربین ها زاویه چرخش را کنترل نماید و در حالت اتومات این دوربین ها امکانات نرم افزاری بسیار خوبی دارند و می توان برای تک تک دوربین های مدار بسته  برنامه ریزی و دستوراتجداگانه ای انتخاب کرد. در این حالت کاربر می تواند نقطه های مورد اهمیت را درتصویر انتخاب نماید و میزان زوم دوربین را هم مشخص نماید و دوربین را استارت کند.دوربین به صورت شبانه روزی تصاویر را مرور و ذخیره می نماید. دیگر خصوصیات دوربینهای اسپید دام قدرت زوم بالا که رابطه مستقیمی با کیفیت تصویر داراست، می باشد.

حداکثر زوم قابل تشخیص 37 ایکس زوم اپتیکال که زوم واقعی این مدل از دوربین هاست و 200 ایکس زوم دیجیتال که رابطه معکوس با کیفیت دوربین دارد را می توان از مزایای این دوربین ها به شمار آورد. یکی دیگر ازخصوصیات والای دوربین های مداربسته Speed Dome اسپید دام وجود هیتر و فن اتوماتیک در داخل محفظه فوقانی دوربین می باشد، که در شرایط جوی نامناسب شروع به کار می کنند. فن سیستم باعث جلوگیری از رخدادهای نظیر سوختن دوربین، نویز تصویر، آب شدن سیم و کابل داخل دوربین مدار بسته ناشی از گرمای بالا و پارازیت تولیدی مدارهای الکتریکی دوربین که در تصویر بوجود می آید می باشد. هیتر دستگاه همچنین با عمل کردن اتوماتیک مانع از یخ زدگی بخش های مختلف دوربین می شود،این اتوماسیون به دوربین کمک می کند تا سرمای زیر 20 درجه و گرمای بالای 60 درجه را به خوبی و بدون نقص تحمل کند. از دیگر مشخصات دوربین های اسپید دام کیفیت تصویر و وضوح بالا آنها می توان نام برد.

این دوربین های مدار بسته دوربین های روز و شب هستند که در روز با استفاده از نور خورشید تصویر رنگی و در شب با استفاده از نور محیط می توان تصویری رنگی و واضح استفاده کرد و در غیر این صورت درتاریکی تصویری سیاه و سفید مشاهده می شود.

معرفی دوربین های مدار بسته دید در شب

این دوربین ها برای شرایط سخت محیطی و ضد ضربه و همچنین ضد آب و رطوبت ساخته شده است از اسم این دوربین های پیداست دوربین هایی هستند برای دیدن تصویر در شب به طوری که شب با استفاده از چراغ هایی در دور لنز دوربین می توانند تصویری واضح و گویا را به همراه داشت. این چراغ ها را چراغ های مادون قرمز دوربین می نامند که در مدل های مختلفی از این دوربین، میزان پرتاب مادون قرمز متفاوت است و نسبت به نیاز محیط این دوربین ها انتخاب می شوند اگرمیزان نور محیط کافی نباشد شما تصویری سیاه و سفید دریافت خواهید کرد و اگر نوری متناسب برای دوربین تامین شود آنگاه دوربین توانایی پخش تصویر رنگی را دارا خواهد بود. این شکل مختص به شب می باشد و در تصاویر با کیفیت و رنگی مشاهده می شود.

 

دوربین های مدار بسته PTZ

دوربین مدار دارای سه مشخصه حرکت افقی، حرکت عمودی و زوم می باشند.

بسته چرخشی مواقع این نوع دوربین از یک دوربین مدار بسته صنعتی یک لنز زوم و هوسینگ و پایه چرخشی تشکیل شده است که در شرایط این مجموعه به صورت پکیج آماده توسط شرکت سازنده مونتاژ شده است و در برخی موارد مونتاژ قطعات فوق بنا به کارکردی صورت می پذیرد برخی از این نوع دوربین ها دارای سرعت چرخشی بین 3 درجه بر ثانیه تا 300 درجه بر ثانیه می باشند عمده استفاده این دوربین در کنترل ترافیک، حفاظت پیرامونی و محیط های آلوده و گرد و خاک می باشد.

دوربین مدار بسته صنعتی

دوربین مدار بسته صنعتی از رایج ترین نوعدوربین ها می باشد به این دوربین ها باکس نیز گفته می شود از خصوصیات مهم ایندوربین ها قابلیت اضافه نمودن انواع لنز از نوع ثابت، لنز وری فوکال با فاصله کانونی متغیر و لنز زوم می باشد که هر یک از این لنزها با توجه به فواصلی که تحتپوشش قرار می دهند و همچنین شرایط نوری متفاوت به دسته بندی های گوناگون تقسیم بندی می شوند.

دوربین مدار بسته دام

دوربین مدار بسته دام که به آنها دوربین سقفی نیز گفته می شود دارای شکل کروی بوده و معمولا در زیر سقف نصب می شوند انواع دیگر این دوربین ها قابلیت نصب بر روی دیوار را دارند این دوربین ها بر خلاف دوربین هایصنعتی دارای لنز می باشند که با توجه به لنزشان دامنه پوشش متفاوتی خواهند داشت.

ساده ترین نوع این دارای لنز ثابت می باشد درنوع دیگری از آنها لنز وری فوکال یا فاصله کانونی متغیر استفاده شده است که امکان تغییر محدوده دید با توجه به نیاز و فضا وجود دارد برخی از دوربین های دام امکان چرخش و یا زوم را دارا می باشند.

دوربین های تحت شبکه - IP Camera

نیاز ما به افزایش امنیت انسان ها و اموال آنهاباعث بوجود آمدن و توسعه وسیع دوربین ها امنیتی در سطح خانه ها، ادارات، مدارس،بیمارستان ها، پرورشگاه ها، مراکز خرید و فروش و بسیاری از مکان های دیگر شد. دراین زمان، دوربین هایی با نام CCTV به وجود آمدند که به انگلیسی نمایانگر Close Circuit به معنای دوربین های"مداربسته" بودند یعنی تصویر این دوربین ها در شبکه های عمومی Public Nitwork نمایش داده نمی شد.

در سال های اخیر اینترنت باعث تغییر در مسیر توسعه دوربین های امنیتی ناظر شده است. بنابراین به آنها دوربین های مبتنی بر IP یا همان (IP Camera) گویند که مستقیما به شبکه های اترنت (Ethtrnet Network) و به شبکه ای با پهنای باند خانگی وصل میشوند و تصاویر ویدوئی را به صورت زنده از اینترنت به مقصد می برند.

IP ها را می توان با مارک های معروفی همچون Toshiba,Sony دوربین مدار بسته سونی ,Panasonic دوربین مدار بسته پاناسونیک   ,Linksys,Canon با قیمت هایی در حدود 100 دلار مشاهده کرد. نسخه های wi-fi این نوع دوربینها نیز در دسترس هستند که می توانند در هر جایی در مدت زمان بسیار اندکی نصب شوند.

 

 

مقالات مشابه