دوربین مدار بسته AHD چیست؟

دسته بندی مقالات دوربین AHD | | 2171 بازدید

دوربین مدار بسته AHD چیست؟
اصطلاح دوربین مداربسته  AHD یا AHD CCTV  به اصطلاح انگلیسیَ CCTV Analog High Definition به معنای دوربین مدار بسته آنالوگ رزولوشن بالا اشاره می کند. همان طور که می دانید در دوربین های آنالوگ سنتی (دوربین آنالوگ تیوی لاینی TVL ) رزولوشن تصویر یکی از بزرگترین نقاط ضعف این دوربین های بود و برای جبران این نقطه ضعف تکنولوژی های جدیدی در سیستم های مداربسته آنالوگ ایجاد شدند که یکی از آنها تکنولوژی AHD است.

اساس کار تکنولوژی AHD چیست؟

اساس کار تکنولوژی AHD بر پایه انتقال تصاویر دوربین های مداربسته بر مبنای سیستم های تلویزیونی دیجیتال (DTV) است. در این تکنولوژی اطلاعات همچنان به صورت آنالوگ انتقال پیدا می کنند اما نوع کد گذاری آنها امکان انتقال اطلاعات با حجم بیشتر و در نتیجه گرفتن تصاویر با رزولوشن بالاتر را ایجاد می کند. کد گذاری دوربین توسط چیپ AHD TXH انجام می شود این چیپ اطلاعات دیجیتال را از دوربین دریافت کرده در سمت DVR نیز چیپ AHD RX اطلاعات کد گذاری شده را دریافت کرده و آنها را مجدد به صورت دیجیتال برای ضبط در خواهد آورد.
کابل مورد استفاده و محدودیت طول کابل کشثی یکی از بزرگترین نقاط قوت دوربین های AHD  محدودیت و حساسیت پایین آنها در رابطه با طول و کیفیت کابل مصرفی است. با استفاده از کابل های RG59 عادی امکان انتقال سیگنال دوربین AHD تا 500 متری به راحتی میسر است. کابل RG59 می تواند این مسافت را به 1000 متر نیز برساند. تکنولوژی AHD همچنین حساسیت بسیار کمی نسبت به کیفیت کابل مصرفی دارد.

آیا امکان نصب دوربین های تیوی لاینی به AHD های به DVR وجود دارد؟


بله، بیشتر DVR های AHD دوربین های تیوی لاینی را پشتیبانی می کنند. این دستگاه ها در بیشتر موارد حتی دوربین های  مدار بسته تحت شبکه را نیز در تعداد و روزولشن محدود پشتیبانی می کنند. توجه داشته باشید که DVR های AHD به هیچ عنوان امکان پشتیبانی از دوربین های مدار بسته HDSDL, HDTVI, HDCVL را ندارند.

قیمت و هزینه دوربین های AHD 

دوربین های مدار بسته AHD در مقایسه با دوربین های مدار بسته شبکه یا دوربین IP از لحاظ قیمت بسیار مقرون به صرفه هستند قیمت این تجهیزات بیشتر به دستگاه های آنالوگ نزدیک است تا دوربین های شبکه یا دوربین IP . این موضوع استفاده از دوربین های مدار بسته آنالوگ سنتی را روز به روز کمتر کرده است.
روزولشن تصویر در دوربین های مدار بسته AHD  نسل اول تنها با روزولشن 1 مگاپیکسل (P720) تولید می شدند اما نسل دوم این تکنولوژی امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن 2مگا پیکسل (1080P) را ایجاد کرد.
متاسفانه نسل اول و دوم این دوربین های با هم از نظر کدگذاری هم خوانی ندارند و امکان استفاده همزمان ا ز آنها وجود ندارد. در حال حاضر و با توجه به تکنولوژی موجود امکان تولید دوربین های AHD با روزولشن بالاتر از 2 مگاپیکسلی وجود ندارد و این موضوع نیز بعید به نظر می رسد.

مقالات مشابه