IP در شبکه چیست؟

دسته بندی مقالات دوربین تحت شبکه IP | | 3383 بازدید

آدرس IP

IP چیست؟

Ip آدرس مانند کد پستی یک شماره جهت شناسایی یک دستگاه ( کارت شبکه) در شبکه داخلی و یا اینترنت می‌باشد، این آدرس (Internet Protocol) در شبکه محلی و یا اینترنت باید اختصاصی باشد، یعنی اگر دستگاه در شبکه داخلی کار میکند آدرس IP آن باید یکتا باشد و در جای دیگری تکرار نشده باشد تا بسته‌های ارسالی به مقصد مورد نظر ما برسد(در صورتی که IP تکراری باشد به اصطلاح Conflict رخ میدهد و مشکل در شبکه جهت شناسایی آن دستگاه‌ها پیش می آید)
IP آدرس مختص پروتکل TCP/IP است.

Protocol چیست؟

زبانی که کامپیوتر‌ها را قادر می‌سازد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند، پروتکل گویند. به صورت صحیح تر، پروتکل‌ها قوانین و قواعد‌های نرم افزاری هستند که بر اساس لایه‌های مختلف OSI طراحی شده اند تا به سیستم‌ها توانایی ارتباط با یکدیگر را بدهند. همچنین محیط‌هایی هستند که در آنها چندین پروتکل با همدیگر مشغول کار هستند. به این محیط‌ها Protocol Stack می‌گویند.
تعداد پروتکل‌ها بسیار زیاد است و هر قسمت از سیستم، از پروتکل خاصی برای ارتباط استفاده می‌کند. چند پروتکل مهم TCP/IP ، Net BEUI، IPX/SPX ، UDF می‌باشد.
پروتکل TCP/IP یا Transmission Control Protocol / Internet Protocol به چندین دلیل بر سایر پروتکل‌ها در این زمینه پیشی گرفته است و امروزه به یکی از پر کاربرد ترین پروتکل‌ها در جهان تبدیل شده است. مهمترین دلایل برتری این پروتکل ویندوزی، امنیت بالا، سازگاری با روتر و کاربر آن در شبکه‌های بزرگ و همچنین شبکه‌های کوچک است. شکل کلی آن به صورت W.X.Y.Z است. به هر یک از این حروف، Octetگفته میشود. در ضمن هر کدام از این حروف، در مبنای ۱۰ می‌توانند تا ۲۵۵ عدد گذاری شوند. بنابراین هر خانه در مبنای ۲، ۸ بیتی می‌شود و چون ۴ خانه داریم، مجموعن ۳۲ بیت می‌شود!

رنج IP:

جهت برقراری ارتباط بسته به نوع ارتباط انواع رنج Ip داریم:

 کلاس‌های مختلف IP

سه کلاسِ پایه‌ایِ مختلفِ نشانی‌دهیِ آی‌پی، برای شبکه‌های بزرگ، متوسط و کوچک وجود دارد. کلاس A برای شبکه‌های بزرگ، کلاس B برای شبکه‌های متوسط و کلاس C برای شبکه‌های کوچک است. علاوه بر این سه کلاس، کلاس D برای پخش چندگانه، ارسال اطلاعات به گروهی از رایانه‌ها، و کلاس E برای کارهای جستجو وجود دارند. برای شرکت در پخش چندگانهٔ آی‌پی، مجموعه‌ای از رایانه‌های میزبان باید بر سر استفاده از آدرس پخش چندگانه، به طور مشترک توافق داشته باشند. پس از تشکیل گروه پخش چندگانه یک کپی از هر بستهٔ اطلاعاتی فرستاده شده به نشانی پخش چندگانه به هر رایانهٔ میزبان در مجموعه تحویل می‌گیرد. بنابراین نخستین ۴ بیت (از سمت چپ) آدرس IP کلاس آن را مشخص می‌کند. همچنین اگر نمایش نقطه‌دار را در نظر بگیریم از روی مقدار دهدهی بایت اول کلاس آن تشخیص داده می شود.

 

کلاس طول بر حسب بیت شروع پایان CIDR subnet mask
Class A     ۰     ۰٫۰٫۰٫۰ ۱۲۷٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ ۲۵۵٫۰٫۰٫۰
Class B     ۱۰ ۱۲۸٫۰٫۰٫۰ ۱۹۱٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ /۱۶ ۲۵۵٫۲۵۵٫۰٫۰
Class C     ۱۱۰ ۱۹۲٫۰٫۰٫۰ ۲۲۳٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ /۲۴ ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰
[[Class D [[multicast     ۱۱۱۰ ۲۲۴٫۰٫۰٫۰ ۲۳۹٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ Not Defined
[[Class E [[reserved     ۱۱۱۱ ۲۴۰٫۰٫۰٫۰ ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵ Not Defined

IPخصوصی

برای جلوگیری از هدردهی آی‌پی در هر کلاس، یک محدودهٔ آی‌پی برای شبکه‌های خصوصی (مانند شبکهٔ داخلی ادارات و شرکت‌ها) در نظر گرفته شده‌است
۱۰٫۰٫۰٫۰ الی ۱۰٫۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵: این رنج برای استفاده در شبکه‌های محلی رزور شده است. با این رنج ۱ شبکه به همراه ۲۵۶*۲۵۶*۲۵۶ کامپیوتر خواهیم داشت. علت واضح است. در کلاس A، تنها Octed اول یعنی W، شماره شبکه(Net ID) است. چون در هر دو رنج، عدد ۱۰ تغییر نکرده است بنابراین یک شبکه بیشتر نخواهیم داشت. تعداد کامپیوتر‌ها هم که سه Octed بعدی خواهد بود.
۱۷۲٫۱۶٫۰٫۰ الی ۱۷۲٫۳۱٫۲۵۵٫۲۵۵: باز هم برای استفاده در شبکه‌های محلی با این تفاوت که در این حالت ۱۶ شبکه خواهیم داشت.
۱۹۲٫۱۶۸٫۰۰٫ الی ۱۹۲٫۱۶۸٫۲۵۵٫۲۵۵: این رنج هم برای استفاده ی Local با ۲۵۵ شبکه. شاید بعضی از دوستان با این آدرس IP آشنا باشند. علت استفاده از این رنج همین است که در اینترنت از آن استفاده نمی‌شود و همچنین شبکه‌های بیشتری دارد و با وجود تعداد کمتر کامپیوتر در هر شبکه(نهایتن ۲۵۵ کامپیوتر در هر شبکه)، IP‌ها را بی جهت مصرف نمی‌کند. یکی از اصول مهم، استفاده ی درست و به مقدار از آدرس‌های IP است که در شبکه‌های کوچک تا متوسط، رنج ۱۹۲٫۱۶۸ کاملا جواب میدهد.
۱۲۷٫۰٫۰٫۱: این IP هم در اینترنت وجود خارجی ندارد! Loopback کردن، Ping کردن و همچنین استفاده در Troublesshooting(اشکال زدایی) از کاربرد‌های این IP است!
۱۶۹٫۲۵۴٫۰٫۰: به جای اون ۰٫۰ شما Y.Z بگذارید. به این معنا که هر دو عدد تا ۲۵۵ قابل مقدار دهی هستند. این IP یک کاربرد خاص دارد که گفتنش نیاز به توضیح فراوان دارد. البته در چند پست بعد، به احتمال زیاد در این مورد هم صحبت خواهیم کرد. اما فعلن همین قدر بس که این رنج هم در اینترنت وجود ندارد و برای اختصاص IP در حالت APIPA رزرو شده است.تا اینجا با IP آشنا شدیم حالا جهت تخصیص IP باید طرح کلی از شبکه که میخواهیم داشته باشیم، برای مثال شبکه فقط محلیست و یا نیاز به اینترنت هم دارید ، آیا سرور نیاز دارم یا خیر، در شبکه سرور و یا روتر موجود است؟
بعد از ایجاد طرح کلی جهت کار باید تنظیمات را ایجاد کنیم:
برای مثال ما می‌خواهیم یک شبکه متشکل از یک سیستم با ویندوز XP ،یک سیستم با ویندوز ۷ ،یک لب تاپ با ویندوز ۸ ، یک مودم ADSL با ۴ پورت شبکه و مجهز به وایرلس را با هم شبکه کنیم تا علاوه بر ایجاد یک شبکه داخلی جهت انتقال فایل ، اشتراک و... بتوانیم اینترنت ADSL را هم بین سیستم‌ها تقسیم و اشتراک بگذاریم.

نکته:

  • جهت IP دهی دو روش دستی و اتوماتیک(DHCP) موجود است جهت آموزش بهتر در اینجا روش دستی را توضیح میدهیم
  • مودم‌های ADSL چند پروت مجهز به روتر و‌هاب نیز هستند یعنی کار یک‌هاب سویچ ، روتز و دریافت اینترنت را با هم انجام میدهند
  • جهت ایجاد شبکه با سیم برای رایانه‌های از سیم شبکه و سوکت زدن استفاده کنید
ابتدا باید از مودم ADSL که در اینجا حکم یک سرور را دارد سیم شبکه تا دو سیستم ویندوز XP و ۷ و لب تاب را با وایرلس به شبکه اتصال دهیم
بعد از برقراری ارتباط سیم با مودم  باید IP آدرس‌ها را وارد کنیم ( نکته IP آدرس مودم‌ها بصورت پیش فرض ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ می‌باشد، جهت ایجاد یک شبکه ساده ما همین رنج را استفاده میکنیم)
یعنی Ip آدرس‌ها را بصورت زیر  استفاده میکنیم( یک مدیر شبکه خوب لیستی از Ip‌ های اختصاص داده شده را یاداشت و یا در یک فایل ذخیره دارد)
نام دستگاه IP
مودم ADSL ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱
سیستم شماره ۱ با ویندوز XP ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲
سیستم شماره ۱ با ویندوز ۷ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳
لب تاب با ویندوز۸ ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۴
همانطور که ملاحظه کردید تخصیص IP بگونه ایست که در رنج IP که داریم ( در انجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫X ) فقط قسمت آخر را تغییر میدهیم.

ویندوز XP

برای دادن IP در هر سیستم عامل روشهای و مسیر‌های مختلفی وجود دارد ما در انجا روش کلی و استاندارد را پیش میرویم:
ابتدا به Control Panel بروید
گزینه Network Connections را اتنخاب کنید

روش کارت شبکه مورد نظر ( بصورت معمول با نام Local Area Connection برای اتصال‌های با سیم شبکه) کلیک راست و Properties را انتخاب کنید

در صفحه باز شده از لیست پروتکل‌ها Internet Protocol (TCP/IP) را انتخاب و کلید Properties را میزنیم

دو گزینه  Obtain an IP address automatically جهت IP دهی اتوماتیک و گزینه Use the following IP address جهت IP درهی دستی می‌باشد ما گزینه Use the following IP address را انتخاب میکنیم
IP مورد نظر را در قسمت IP address با رعایت محل قرار گیری اعداد وارد میکنیم( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۲)
SubNet را بصورت ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ وارد میکنیم
Gatewayرا با IP مودم ADSL هماهنگ میکنم تا سیستم بتواند از اینترنت هم استفاده کنید ( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱)

پنجره‌ها را OK می‌کنیم
بدین صورت IP آدرس برای سیستم شماره یک انجام شد
جهت اطمینان می‌توانید IP مودم را Ping نماید و یک صفحه اینترنت را باز کنید تا از تنظیمات مطمئن شود

ویندوز۷

ابتدا به Control Panel  بروید
از قسمت بالا Category را بر روی Large ویا Small icons قرار دهید
بر روی گزینه Network and Sharing Center کلیک کنید در سمت چپ بر روی گزینه Change adapter setings کلیک کنید
روش کارت شبکه مورد نظر ( بصورت معمول با نام Local Area Connection برای اتصال‌های با سیم شبکه) کلیک راست و Properties را انتخاب کنید از لیست نمایش داده شده Internet Protocol Version 4 (TCP/IPv4) را انتخاب و Properties  را بزنید


دو گزینه  Obtain an IP address automatically جهت IP دهی اتوماتیک و گزینه Use the following IP address جهت IP دهی دستی می‌باشد ما گزینه Use the following IP address را انتخاب میکنیم
IP مورد نظر را در قسمت IP address با رعایت محل قرار گیری اعداد وارد میکنیم ( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۳)
SubNet را بصورت ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ وارد میکنیم
Gatewayرا با IP مودم ADSL هماهنگ میکنم تا سیستم بتواند از اینترنت هم استفاده کنید ( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱)
پنجره‌ها را OK می‌کنیم
بدین صورت IP آدرس برای سیستم شماره دو انجام شد
جهت اطمینان می‌توانید IP مودم را Ping نماید و یک صفحه اینترنت را باز کنید تا از تنظیمات مطمئن شود

ویندوز۸

موس را به سمت راست از پایین به بالا برید تا منوی ویندوز ۸ نمایش داده  شود گزینه Settings را انتخاب کنید
Control Panel را انتخاب کنید
از قسمت بالا Category را بر روی Large ویا Small icons قرار دهید
Network and Sharing Center را انتخاب کنید
در سمت چپ بر روی گزینه Change adapter setings کلیک کنید
روش کارت شیکه مورد نظر ( بصورت معمول با نام Local Area Connection برای اتصال‌های با سیم شبکه) کلیک راست و Properties را انتخاب کنید.


IP مورد نظر را در قسمت IP address با رعایت محل قرار گیری اعداد وارد میکنیم( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۴)
SubNet را بصورت ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ وارد میکنیم
Gatewayرا با IP مودم ADSL هماهنگ میکنم تا سیستم بتواند از اینترنت هم استفاده کنید ( در اینجا ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱)

پنجره‌ها را OK می‌کنیم
بدین صورت IP آدرس برای سیستم شماره سه رانجام شد
جهت اطمینان می‌توانید IP مودم را Ping نماید و یک صفحه اینترنت را باز کنید تا از تنظیمات مطمئن شود.

نکته:

  • IP خود سیستم  ۱۲۷٫۰٫۰٫۱ را localhost  می گویند می باشد.
  • دادن IP همانطور که دیدین در ویندوز‌های مختلف روش یکسانی دارد.
  • IP بصورت ایستا (Static) و پویا (Dynamic) هم تقسیم بندی می‌شود، IP‌های استاتیک با هر بار وصل‌شدن به شبکهٔ داخلی و یا اینترنت تغییر می‌کند. اما آی‌پی ایستا (Static) اینطور نیست، IP استاتیکی که در اینترنت به ما تعلق میگیرد را IP Valid  نیز میگویند.
  • IP از دو قسمت یکى Net ID و دیگرى Host ID تشکیل مى‌شود که دسته‌اى از بیت‌ها تعیین‌کننده Net ID آدرس IP هستند و زمانى که تعداد بیت‌هاى Net ID تمام شد، بیت‌هاى مربوط به Host ID مورد استفاده قرار مى‌گیرند. البته این امر بستگى به کلاسى دارد که Net ID در آن قرار دارد.

یافتن IP سیستم

برای یافتن IP سیستم چندید روش قابل اجراست
۱- در خطر فرمان CMD دستور ipconfig را اجرا کنید.
۲- بروی عنوان کارت شبکه مانند Local Area Connection کلیک کنید در ویندوز XP بگ support و در ویندوز۷ و۸ گزینه Details... را جهت مشاهده IP Address انتخاب کنید.
IP آدرس خود را از گوگل بپرسید !!
 

در مورد IPV4 و IPV6

IPV4 در واقع خلاصه شده Internet Protocol version 4 است که نسخه چهارم شیوه آدرس دهی در وب است و شما همگی با آن آشنا هستید . آی پی رایانه شما چیزی مانند ۹۹٫۴۸٫۲۲۷٫۲۲۷ است که شما برای انتقال و دریافت داده در وب به این آدرس‌های مجازی احتیاج دارید تا شناسایی شوید و در واقع این اعداد حکم کارت شناسایی شما را دارند . ارقام این نسخه بسیار کم است و هم اکنون که بیش از ۴٫۲۹ میلیارد آدرس ایجاد شده.طراحی پروتکل IPv4 به سال ۱۹۷۰ برمی‌گردد .در این پروتکل می‌توانیم حدود۳۲^۲ آدرس ایجاد نمائیم یعنی حدود ۴ میلیارد آدرس ! و این با تصورات آن زمان رقم بزرگی بود، اما امروزه که علاوه بر تمام تجهیزات کامپیوتری موبایل‌ها و حتی یخچال و تلویزیون هم با اینترنت ارتباط دارند و نیازمند آدرس دهی تحت IP هستند ، این پروتکل دیگر جوابگو نیست .
IPV6 سیستم جدید آدرس دهی بر اساس پروتکل اینترنتی است که می‌تواند تعداد آدرسهای اینترنتی را نسبت به IPV4 تا چندین برابر افزایش دهد. به این معنی که نسخه ۴ آدرسهای عددی اینترنتی تنها می‌تواند ۳/۴ میلیارد آدرس اینترنتی ایجاد کند اما نسخه ۶ این پروتکل می‌تواند از دو هزار و ۱۲۸ میلیارد آدرس اینترنتی پشتیبانی کند و بر این اساس IP‌های بیشتری ایجاد شود.
آدرس‌های IPv4 سی و دو بیتی هستند که شامل ۴ بخش ۸ بیتی میشوند و هر ۸ بیت را با اعداد ده دهی (۰ تا ۲۵۵) نمایش میدهیم . اما در IPv6 آدرس‌ها ۱۲۸ بیتی و شامل ۸ بلوک ۴ تایی ( ۱۶ بیتی ) هستند که با اعداد در مبنای هگزا دیسمال کامل می‌شوند مانند :
Dab7: 65b3: 1A22: 0000: 0dc7: 1411: 43cd: 1121

مقالات مشابه