WDR در دوربین مدار بسته چیست؟

دسته بندی مقالات دوربین AHD | | 2444 بازدید

WDR در دوربین مدار بسته
WDR یا دامنه دینامیکی بالا Wide Dynamic Range در مورد دوربین مدار بسته WDR هایی مورد استفاده قرار می گیرد که بازه دینامیکی بیشتری از دوربین های مدار بسته عادی دارند اختلاف سطح نور در محیط های مختلف یکی از مشکلات اصلی دوربین های مدار بسته است. این مشکل زمانی ایجاد می شود که یک منبع نور قوی (مانند نور خورشید) در یک محیط نسبتا تاریک وجود دارد.
وجود منبع نور باعث خواهد شد دیافراگم دوربین بسته شود و قسمت های کم نور تر به صورت کاملا تاریک به نمایش در خواهند آمد.
برای رفع این مشکل از دو مکانیزم مختلف BLC و WDR استفاده می شود. در مکانیزم WDR دوربین به دو CCD سرعت بالا و سرعت پایین مجهز شده است. در ابتدا CCD سرعت پایین (با مدت زمان نوردهی زیاد)  و سپس CCD سرعت بالا (با مدت زمان نوردهی کم) تصویر را پیمایش می کنند.
پس از آن  دو تصویر به دست آمده از این دو تولید می کنند که نور مناسبی هم در نقاط کم نور و هم در نقاط پر نور دارد.
استفاده از مکانیزم WDR تا حد زیادی مشکل اختلاف سطح نور (ضد نور) را حل می کند اما عیب هایی نیز دارد. مانند:
نویز موجود در قسمت های مختلف تصویر ممکن است متفاوت باشد. مخصوصا در قسمت های تیره تصویر معمولا نویز بیشتر است. 
ممکن است سطح روشنایی قسمت هایی که بین دو سطح با روشنایی مختلف قرار دارند متفاوت باشد.
ممکن است زنده بودن رنگ ها به شدت کاهش یابد.
خیلی از همکاران در مورد دوربین پلاک خوان سوال می کنند.
در واقع بجز در موارد کابردهای خاص، دوربینی (اگر منظورمان از پلاک خوان، قابلیت HLCنباشد) با کاربرد متسقیم پلاک خوانی گردد، ولی این به معنی آن نیست که با دوربین های دیگر امکان پلاک خواندن وجود ندارد.
در واقع شرایط دوربین پلاک خوانی بایدمشخص شود:
دوربین پلاک خوان برای گیت های ورودی مانند مجتمع های ساختمانی و ادارات و ... که ماشین معمولا یک توقف کوتاه  چند ثانیه ای درب ورود خواهد داشت:
این نوع دوربین های پلاک خوان شرایط ساده ای دارند، برای آنکه بتوانند در هر شرایط آب و هایی و هر زمان از روز پلاک بخوانند کافی است در ارتفاع حداکثر 0.75 متر تا 1متری نصب شده و زاویه 30تا 35درجه نسبت به پلاک داشته و فاصله آن نیز از پلاک حداکثر 3 تا 3.5 متر باشد. دراین صورت حتی یک دوربین آنالوگ معمولی نیز می توانند به یک دوربین پلاک خوان خوب تبدیل گردد. هر چند هر چه کیفیت دوربین بهتر باشد تصویر نیز کیفیت بالاتری خواهد داشت.

 دوربین پلاک خوان ورودی پارکینگ های داخل ساختمان

معمولا در این شرایط دوربین درداخل پارکینگ مسقف قرار داشته و ماشین از فضای بیرون به داخل وارد می شود. پلاک خوانی در این شرایط کمی سخت تر خواهد بود، دوربین حتما باشد قابلیت wdr واقعی با دسیبل بالای 50 داشته باشد تا بتواند نور پس زمینه را کاهش دهد و البته تا حد امکان از نصب دوربین مدار بسته روبروی ماشین ها خودداری گردد.
قابلیت HLC در این گونه مواقع یک امتیاز محسوب می شود برای حذف نور زیاد چراغ های ماشین توصیه می گردد در صورتی که دوربین با قابلیت های فوق در دسترس نیست، دوربین معمولی تر در فضای بیرونی و با زاویه، نسبت به راستای ورود به پارکینگ در  حداقل ارتفاع ممکن نصب گردد.

در اینجا مقاله جامعی به زبان انگیسی جهت دانلود قرار داده می شود.

مقالات مشابه