DVR دی وی آر دور بین مدار بسته و قابلیت های انواع DVR

دسته بندی مقالات دستگاه ِDVR - NVR | | 4076 بازدید

DVR دی وی آر دور بین مدار بسته
Digital Video Recorder یا DVR دستگاهی است که تصاویر را بصورت دیجیتال بر روی حافظه های دیجیتال، مانند دیسک های فلش یا هارد دیسک ها ذخیره می کند که با در نظر داشتن افزایش ظرفیت و کاهش قیمت این نوع از حافظه ها، امروزه سیستم های DVR دی وی آر دوربین مدار بسته توانایی ضبط زمان بیشتری از تصاویر را در مقایسه با ضبط کننده های آنالوگ (VCR) که امکان ذخیره تصاویر بر روی کاست های ویدوئی را داشتند فراهم می آورند.


فاکتورهای مهم در انتخاب DVR دور بین مدار بسته

بر اساس کاربرد در پروژه های مختلف فاکتورهایی که در انتخاب سیستم DVR موثر می باشند عبارتند از:
1) تعداد دوربین های قابل پشتیبانی
2) نرخ فریم در ثانیه (fos)
3) فناوری فشرده سازی تصویر
4) ظرفیت حافظه های مورد پشتیبانی
5) قابلیت کنترل از راه دور
6) قابلیت تشخیص حرکت (motion delection)
7) توانایی زمان بندی (scheduling)
8) توانایی ضبط تصاویر روی CD یا DVD توسطDVD Burner  /ِِCD به عنوان نسخه های پشتیبان 
9) قابلیت اتصال حافظه های Flash

قابلیت کنترل از راه دور

یکی از مهمترین قابلیت های یک سیستم DVR دی وی آر دوربین مدار بسته پیشرفته، توانایی کنترل از راه دور می باشد در واقع این توانایی ناظر سیستم را قادر می سازد که بسته به زیر ساخت شبکه  محل نصب DVR دی وی آر دوربین مدار بسته، که می تواند شامل خط تلفن و یا شبکه داخلی Ethernet و یا اتصال به شبکه جهانی باشد، از امکانات سیستم نظارتی استفاده نماید.
یکی از ویژگی های جدیدی که در این خصوص مطرح می گردد امکان نظارت بدون سیم از طریق دستگاه موبایل و یا لپ تاپ با استفاده از فناوری های GPRS و یا حتی Bluetooth می باشد شایان ذکر است که با توجه به انعطاف پذیری انواع سیستم های DVR به راحتی می توان این امکان را برای سیستم های DVR قدیمی تر نیز فراهم آورد.

قابلیت تشخیص حرکت

این توانایی که به Motion Detector نیز مشهور است. توانایی تشخیص حرکت افراد و یا اجسام در محدوده نظارت دوربین ها است. این قابلیت اغلب به دو صورت سخت افزاری و نرم افزاری و یا ترکیبی از هر دو در سیستم های DVR  دی وی آر دوربین مدار بسته پیاده سازی می گردد.
در پیاده سازی نرم افزاری، سیستم همواره گروهی از نقاط تشکیل دهنده تصاویر را در نظر گرفته و بوسیله الگوریتم های این روش، وقوع حرکت را تشخیص می دهد.
اما در سیستم هایی که این روش را بر پایه سخت افزار پیاده سازی نموده اند از سنسورهای تشخصی حرکت رایج در سیستم های امنیتی بهره می برند.
سنسور حسگر حرکت همراه با دوربین
چنین سیستم هایی از حسگر PIR و لنز مخصوصی استفاده می کنند، این سنسورها یک امواج Infrared ساطع شده از بدن موجودات خون گرم واکنش نشان داده که البته برای حذف کردن نویز های حرارتی مانند نور خورشید و ... این سنسورها به امواجی عکس العمل نشان می دهند که در حدود یک سانتی متر در یک ثانیه حرکت داشته باشند.
سیستم های DVR دی وی آر دوربین مدار بسته از دو دیدگاه قابل بررسی هستند:

Packaging (بسته بندی)

از نقطه نظر بسته ظاهری، سیستم های DVR به دو گروه stand Along DVR و Computer Base DVR تقسیم می گردند.
سیستم های stand Along DVR به سیستم هایی اطلاق می گردند که به طور منفرد عمل نموده و نیاز به اینکه کامپیوتری به طور جداگانه، برای عملکرد آن اختصاص یابد و به طور شبانه روز روشن باشد را نخواهد داشت.
در واقع این سیستم ها از لحاظ سخت افزار اکثر تجهیزات سخت افزاری یک کامپیوتر را دارا هستند یا این تفاوت که سخت افزارهای آن برای کاربرد خاصی متناسب یا ویژگیهای سیستم DVR دی وی آر دوربین مدار بسته طراحی گردیده اند.
البته برای نظارت تصاویر و عملکرد چنین سیستم هایی نیز اغلب به یک کامپیوتر برای ناظر سیستم نیازمند خواهیم بود، البته این کامپیوتر فقط در زمان بررسی و نظارت، روشن و یا فعال خواهد بود.
نوع دیگری از سیستم های DVR دی وی آر دوربین مدار بسته موجودند که بصورت یک کارت داخلی (Internal) و یا Box خارجی External طراحی و تولید می گردند که این سیستم ها برای عملکرد، نیاز به یک کامپیوتر دارند، که این کامپیوتر برای عملکرد بصورت DVR دی وی آر دوربین مدار بسته باید همواره روشن بماند.

عملکرد DVR 

سیستم های DVRدی وی آر دوربین مدار بسته را از نقطه نظر عملکرد، می توان به دو دسته عملکرد بر پایه سخت افزار و عملکرد بر پایه نرم افزار تقسیم بندی نمود.
عملکرد سخت افزاری و نرم افزاری این سیستم ها در حیطه الگوریتم های فشرده سازی و فیلترهای دیجیتال تصویر قرار می گیرد، در واقع فشرده سازی و اعمال فیلترهای تصحیح کننده تصویر در سیستم های نرم افزاری بر عهده CPU و برنامه بوده در حالی که سیستم های سخت افزاری از چیپ های ویژه ای بدین منظور بهره می برند که نتیجه آن عملکرد بهتری در کیفیت تصویر و هزینه و قیمت بالاتر این گروه از تجهیزات دوربین مدار بسته خواهد بود.یعنی قیمت این نوع DVR قیمت بالاتری نسبت به قیمت DVR نوع قبل می باشد.


Quad(کواد) دوربین مداربسته چیست؟

کواد Quad دستگاهی برای نمایش 8 هشت یا 4 چهار تصویر همزمان بر روی مانیتور می باشد. از این دستگاه وقتی استفاده می شود که نیاز به نمایش چندین (حداکثر هشت) تصویر بر روی مانیتور باشد. این دستگاه ها همانند سوئیچر تنها می توانند تصویر نمایش داده شده بر روی مانیتور را نمایش دهند و قادر به ضبط تصاویر مورد نیاز نمی باشد.


دستگاه مالتی پلکسر دوربین مدار بسته (Multiplexer) چیست؟
مالتی پلکسر مغز یک سیستم مدار بسته می باشد که تصاویر را به صورت تکی، چهارتایی، نه تایی و یا شانزده تایی نشان می دهد و به وسیله آن هشدارهای سیستم آشکار می گردد. همچنین قابلیت کنترل دوربین ها (زوم کردن) نیز میسر می باشد و نیز دارای قابلیت ردیابی به صورت هوشمند (Motion Detection) می باشد.

مقالات مشابه