دوربین مدار بسته فوکال و وری فوکال چیست؟

دسته بندی مقالات دوربین تحت شبکه IP | | 5630 بازدید

وری فوکال
لنز دوربین های مداربسته را از نظر امکان تغییر فاصله کانونی به دو دسته تقسیم می کنند. لنزهای ثبت یا فیکس (Fix) و لنزهای قابل تغییر یا وری فوکال (Varifocal). لنزهای وریفوکال لنزهایی هستند که امکان تغییر فاصله کانونی را در بازه ای محدود را به شما می دهند. این قابلیت باعث خواهد شد شما بتوانید زاویه دید دوربین خود را تنظیم کنید. 
رایج ترین انواع لنزهای وری فوکال لنزهای 2.8-12، 3.5-9 و 5-50 هستند. البته این نوع لنزهای در مدلها و با بازه های خیلی متفاوتی تولید می شوند. 
وری فوکال بودن لنز دوربین های مداربسته تاثیر محسوسی را بر روی قیمت آنها ایجاد خواهد کرد. 
 

لنز با فاصله کانونی متغیر

 
این نوع لنز به لنز وری فوکال یا لنز متغیر معروف است که دارای طیف محدودی از تنظیم دستی فاصله کانونی است و می توان فاصله کانونی را تغییر داد. این نوع مانند یک لنز زوم نیست زیرا کاملا دارای فاصله کانونی کوتاه است. از آنها معمولا در موقعیت های داخلی که در آن تنظیم دقیق تر صحنه در دید مورد نیاز است که ممکن است بین دو لنز استاندارد قرار گیرد استفاده می شوند. آنها همچنین جایی مفید واقع می شوند که هزینه های اضافی یک لنز کوچک ممکن است برای تمام دوربین مدار بسته در یک سیستم مشخص شود. این امر موجب صرفه جویی زیاد در زمان نصب دوربین مدار بسته و راه اندازی آن و هزینه بازگشت بررسی ها در تغییر لنز می سود البته اگر دیدها کاملا درست نباشد. برای شرکت های دخیل در بسیاری از تاسیسات داخلی کوچک تا متوسط مانند مغازه های خرده فروشی و دفاتر این امر می تواند حفظ سهام را انجام دهد. این نوع لنز دوربین مدار بسته باعث استاندارد سازی سیستم ها و کاهش هزینه می شود.
 
 

لنز زوم دستی دوربین مدار بسته

 
لنز زومی دستی است که در آن فاصله کانونی می تواند به صورت دستی در یک طیف متنوع باشد. معمولا این کار با استفاده از یک حلقه کنگره دار در بدنه لنز انجام می شود. این امر دارای مفهوم “بزرگنمایی” و در نتیجه استنتاج یک لنز با فاصله کانونی طولانی تر از طبیعی است. (بیشتر از ۲۵mm.) نسبت بزرگنمائی همانند مثال ۶: ۱ بیان می شود، به این معنی که طولانی ترین فاصله کانونی شش برابر کوتاه ترین فاصله است. روش معمول برای توصیف یک لنز زوم با اندازه فرمت، نسبت زوم و طول کوتاه ترین و طولانی ترین فاصله کانونی است. به عنوان مثال، ۲/۳ “، ۶: ۱، ۱۲.۵mm تا ۷۵mm. مجدداً، اهمیت زیادی باید به ایجاد فرمت دوربین مدار بسته و لنز اختصاص داده شود. لنز فقط با طول کانونی ۳/۲ در دوربین تعریف می شود اما محدوده معادل ۸mm تا ۴۸mm در دوربین ۲/۱ است.
 

لنز زوم موتوریزه شده

 
لنزهای موتوریزه به طور گسترده ای در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده نمی شوند زیرا زاویه شیب  دوربین مدار بسته اغلب نیاز به تغییر همانطور که لنز در داخل و خارج بزرگنمایی می شود.
 
شایع ترین نیاز به لنز زوم جایی است که در آن با یک واحد پان شیب استفاده می شود. حلقه زوم لنز توسط موتورهای DC کوچک هدایت می شود و از یک کنترل کننده از راه دور اداره می شود.
 
با کوچک شدن دوربین مدار بسته  ها و لنزهایی با فاصله کانونی طولانی تر، روش نصب دوربین مدار بسته و لنز آن دشوار شده است . در بسیاری از موارد که در آن لنز بطور قابل توجهی بزرگتر از دوربین مدار بسته است و ممکن است نصب لنز به دوربین مدار بسته های پشتیبانی شده احتیاج باشد. در موارد دیگر، ممکن است ارائه پشتیبانی سخت برای هر دو دوربین مدار بسته و لنز نیاز باشد. همیشه رابطه بین اندازه وزن دوربین مدار بسته و لنز را هنگام انتخاب یک بدنه یا نصب بررسی کنید. اکثر تولید کنندگان بدنه ها می توانند پشتیبانی لنز را به عنوان لوازم جانبی ارائه کنند.
 

لنزهای ثابت یا Focal فوکال 

 
لنزهایی که فاصله کانونی آنها ثابت می باشد را لنزهای ثابت یا Focal فوکال گویند.
 
این نوع لنزها از نظر قیمت ارزان تر می باشند و استفاده از این لنزها در شرایطی توصیه می شود که لنز مناسب با فاصله کانونی آن بر اساس شرایط محیط ،با دقت و با اطمینان انتخاب شود و اگر اطلاعات کافی نسبت به محیط و مقدار زاویه دید لازم و یا عمق دید لازم نداریم بهتر است که از دسته دوم استفاده کنیم .
 

لنزهای متغیر یا Vari focal  وری فوکال

 
این نوع لنزها دارای فاصله کانونی متغیر و به نسبت آن دارای زاویه دید و عمق دید متغیر می باشند و متناسب با محیط می توان فاصله کانونی آن را تنظیم کرد.
 
تعدادی از لنزهای آن در زیر نامبرده شده است :
 
- لنزmm8mm~ 3.5
 
- لنزmm12mm~ 2.8
 
- لنزmm50mm~ 5
 
 
لنز 5/3 به 8 میلی متر بدان معنا ست که فاصله کنونی این لنز از 5/3 میلی متر تا 8 میلی متر قابل تغییر می باشد و هرچه فاصله کانونی بیشتر باشد لنز زوم بیشتر و در نتیجه عمق دید بالاتر اما زاویه دید کمتری پیدا می کند .
 
لنزهای وری فوکال خود به دو دسته اتو آیریز( Auto IRIS )و آیریزدستی (Manual IRIS )تقسیم می شوند .
 
لازم به تذکر است که عمل IRIS ، یعنی تنظیم نور عبوری از لنزها در شرایط و محیط های مختلف می باشد و با شدت نور رابطه عکس دارد.
 
لنزهای اتوآیریز خود به دو دسته تقسیم بندی می شوند :
 

لنزهایDC – IRIS :

 
یکی از راههای کنترل IRIS به صورت اتوماتیک می باشد . به این صورت که کنترل از طریق خود دوربین انجام شده و لنز از طریق سیگنال های ارسالی از طریق دوربین کنترل می شود.
 

لنزهای Video – Iris

 
در این حالت کنترل از طریق سنسورهای موجود بر روی لنز انجام می شود و دوربین فقط تغذیه مورد نیاز لنز را تامین می کند.
 
لنزهای متغییر دارای 2 اهرم ، یکی برای تنظیم و تغییر مکان عدسی دوم برای تغییرفاصله کانونی (تنظیم زوم ) و اهرم دوم برای تغییر مکان لنز اول از CCD ،جهت تنظیم وضوح و کیفیت (تنظیم فوکوس) استفاده می شود .لازم به ذکراست که نوع سوم به نام موتورایز نیز تولید می شود که تنظیم فوکوس و تنظیم زوم آن از طریق راه دور با استفاده از سیگنالهای از طریق کیبوردها ، DVRها و نرم افزارهای نصب شده بر PCکنترل می شود.
 

محاسبه لنز مناسب برای محیط های مختلف :

 
امروزه برای محاسبه لنز مناسب در محیط ها و شرایط مختلف از نرم افزارهای ویژه ای به عنوان محاسبه گرلنز استفاده میشود ، اما هدف ما در اینجا بیان فرمول های لازم  جهت ارتقای سطح علمی خواننده می باشد :
 
فرمول محاسبه لنز به شرح ذیل میباشد:
 
D = Fw×  W
 
C CDw       
 
D: فاصله جسم تا دوربین بر حسب فوت
 
Fw: فاصله کانونی لنز به میلی متر
 
 W: عرض تصویر دلخواه
 
CCDw: عرض CCD
 
اندازه CCD به صورت 2/1 اینچ و 3/1 اینچ و 4/1 اینچ و 3/2 اینچ و 1 اینچ می باشد .
 
 
مقالات مشابه