عینک مختل کننده تصویر دوربین مداربسته

دسته بندی آموزش انتقال تصویر | | 3818 بازدید

عینک مختل کننده تصویر دوربین مداربسته
شرکت AVG ادعا می کند نمونه اولیه از عینک هایی را ساخته که می تواند جلوی شناسایی افراد توسط سیستم های تشخیص چهره را بگیرد. همه ما با فناوری تشخیص چهره ای که برای تگ کردن چهره دوستان در فضای آنلاین استفاده می شود، آشنایی داریم. البته ممکن است شخصی مایل به شناخته شدن چهره اش در تصاویر فضای مجازی نباشد. با در نظر داشتن همین نکته، شرکت AVG که در زمینه امنیتی فعال است، از نمونه اولیه عینکی پرده برداری کرده است که مانع کار سیستم های تشخیص چهره می شود.
 مطمئنا با کاربردهای مفید تشخیص چهره آشنایی دارید. هم اکنون این فناوری ای برای باز کردن قفل گوشیهای هوشمند در سطح گسترده استفاده می شود، به عنوان مثال شرکت ولوو هم از همین فناوری برای تشخیص خستگی یا حواس پرتی رانندگان بهره می گیرد. اما همانگونه که AVG هم اشاره داشته است، امکان دارد برخی افراد به دلایل موجه مایل به تگ شدن چهره شان در عکس های فضای آنلاین نباشند، مثلا عکس هایی که در پروژه های وسیع داده مانند گوگل استریت ویو استفاده می شوند، یا مثلا  شاید کسی دوست نداشته باشد شرکت های مختلف از تصویر چهره وی برای بدست آوردن سایر اطلاعات مربوطه بهره گیری کنند.

 بنا به گقته AVG، عینک های ابداعی این شرکت به منظور مقابله با فناوری  تشخیص چهره، از ترکیبی از فناوری و مواد تخصصی استفاده می کند.

 به عنوان نمونه، ال ای دی های مادون قرمزی که داخل و دورتادور فریم روی چشم  و بینی افراد تعبیه شده است، نرم افزار تشخیص چهره را سردرگم می کند، این درحالیست که  نور مادون قرمز برای چشم انسان مرئی نیست. افزون بر این، مواد بازتابشیِ بازگشتی، هر نوری را به همان منبعی که از آن منتشر شده، باز می تاباند. از این قابلیت نیز می توان به هنگام ثبت تصویر با فلش استفاده کرد.

 به گفته شرکت سازنده، "عینک های نامرئی کنندهِ" تولیدی آن درحال حاضر صرفا نمونه اولیه هستند و مقصود از طراحیشان بررسی روش هایی بوده که بتوان به حفظ حریم شخصی افراد کمک بیشتری کرد و تصمیمی برای عرضه آنها به بازار وجود ندارد. 
مقالات مشابه