مقایسه دوربین مداربسته فیش آی و دوربین PTZ گردان

دسته بندی مقالات دوربین تحت شبکه IP | | 1978 بازدید

مقایسه دوربین مداربسته فیش آی و دوربین PTZ گردان

دوربین های مداربسته فیش آی FishEye پانورامیک یا دوربین 360 درجه از بسیاری جهات مناسب تر از دوربین های گردان یا PTZ هستند. در زیر به چند مورد از مزایا و معایب این دوربین نسبت به دوربین های گردان اشاره می کنیم:

  قیمت ارزان دوربین فیش آی نسبت به دوربینهای PTZ

دوربین های فیش آی (چشم ماهی) با وجود شبکه بودن اما قیمت کاملا قابل رقابتی با دوربین های گردان PTZ دارند و با توجه به قابلیت های آنها به طور کامل از نظر مالی نسبت به دوربین های گردان به صرفه ترند. در واقع دوربین های فیش آی قیمت ارزان تری را دارند.

دوربین مداربسته فیش آی (چشم ماهی) فاقد قسمت متحرک است 

قسمت های متحرک در دوربین های گردان PTZ دارای استهلاک نسبتا بالایی هستند و به تعمیر و نگه داری خیلی بیشتری نیاز دارند. در دوربین های چشم ماهی یا فیش آی Fisheye با توجه به عدم وجود قسمت متحرک استهلاک دوربین بسیار پایین خواهد بود که موجب کاهش هزینه های جانبی و افزایش طول عمر دوربین می گردد.

دوربین مداربسته 360 درجه

دوربین های گردان PTZ دارای این عیب بزرگ هستند که امکان نظارت دائمی در تمامی جهات را به شما نمی دهند. در واقع برای دیدن هر جهت شما باید سر دوربین مداربسته را به آن سمت بچرخانید و با چرخاندن دوربین شما از دیگر جهات غافل خواهید شد. در طول بازبینی تصاویر نیز شما تنها خواهید توانست تصاویری را ببنید که در میدان دید اولیه دوربین بوده.

در رابطه با دوربین های فیش آی اما شما می توانید تصاویر را در تمامی جهات به صورت زنده ببینید و حتی بازیابی کنید.به همین دلی دوربین های پانورامیک به دوربین مداربسته 360 درجه معروف هستند.

کیفیت بالای تصاویر دوربین های فیش آی

با توجه به کیفیت بالای تصاویر دوربین های فیش آی، تصاویر ضبظ شده از این دوربین ها معمولا حجم بسیار بالایی خواهند داشت و این نگه داری تصاویر را برای مدت زمان طولانی بسیار پر هزینه خواهد کرد. البته کیفیت بالاتر در بسیاری از مواقع مهم تر از حجم تصاویر به نظر می رسد.

دوربین مداربسته فیش آی تحت شبکه

 با توجه به شبکه بودن این دوربینها برای نصب دوربین های مداربسته فیش آی حتما نیاز به بستر شبکه در محل خواهید داشت. از این نظر نمی توانید یک دوربین چشم ماهی را به سیستم آنالوگ موجود خود اضافه کنید.

 

 >>>>>>   فیلم مقایسه دوربین فیش آی و PTZ در یوتیوب

مقالات مشابه