نصب دوربین مداربسته در منزل؛ نکات کاربردی و تجهیزات مورد نیاز

دسته بندی آموزش نصب و راه اندازی | | 387 بازدید

نکات کاربردی نصب دوربین مدار بسته در منزل

نصب دوربین مدار بسته در منزل، یکی از مراحل راه‌اندازی سیستم‌های نظارتی و امنیتی است که به تجهیزات و وسایل مخصوص نیاز دارد. نصب دوربین‌های امنیتی نه تنها برای منازل، بلکه برای سایر مکان‌ها با توجه به یک سری دستورالعمل‌ها و راهکارها اجرا می‌شود. به دلیل اینکه تمام مدل‌های دوربین مدار بسته تضمین کننده امنیت مکان‌های مختلف هستند، رعایت اصول استاندارد در نصب آن‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است. انواع دوربین مدار بسته را می‌توان برای نصب در منازل انتخاب نمود؛ دوربین‌های مدار بسته آنالوگ و تحت شبکه با توجه به نیاز یک خانه مسکونی برای نصب به کار می‌روند. در این مطلب با مراحل و راهکارهای نصب دوربین مدار بسته در منزل آشنا خواهیم شد.

راهنمای خرید و نصب دوربین مدار بسته در منزل

نصب دوربین مداربسته در منزل

1-محوطه خانه یا آپارتمان مسکونی خود را آماده کنید

-فهرستی از نیازهای امنیتی ساختمان خود تهیه کنید. اینکه هر اینچ مربع از فضای خانه را با دوربین‌های مدار بسته کنترل کنید، کاری ناکارآمد بوده و هزینه‌های زیادی در بر دارد، بنابراین حتماً نیاز دارید نقشه دقیقی از مکان‌هایی از منزل که قصد دارید نصب دوربین مدار بسته را در آنجا اجرا کنید، تهیه نمایید. پس از تهیه نقشه حتماً اطمینان حاصل کنید که تمام امکانات و تجهیزات برای نصب دوربین آماده است. به طور کلی برای نصب دوربین مدار بسته در منزل، شما به دوربین‌هایی برای درب جلویی و عقبی خانه، پنجره‌ها، فضاهای وسیع نظیر آشپزخانه، اتاق نشیمن و ...، راه پله‌ها، مسیرهای عبور و مرور و ... نیاز دارید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

-بسته دوربین مدار بسته متناسب با نیاز خانه را خریداری کنید. اگر قرار است برای نصب دوربین مدار بسته در منزل اقدام کنید باید یکی از مدل‌های این نوع دوربین‌ها را خریداری کنید. شاید لازم باشد تجهیزات و قطعات جانبی را به طور جداگانه خریداری کنید. یک سیستم محدود از تجهیزات امنیتی مدار بسته شامل 1 تا 3 دوربین مدار بسته، یک دستگاه ضبط کننده تصاویر (DVR)، کابل‌های BNC، منبع تغذیه، سیم‌ها و رابط‌ها و ... می‌باشد. اگر قصد داشته باشید نصب دوربین مدار بسته را در فضاهای وسیع‌تری انجام دهید، به تجهیزات دیگری در ارتباط با سیستم‌های شبکه بیسیم نیاز خواهید داشت که بتوانید مسافت لازم را تحت پوشش قرار دهید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

*دوربین‌های مدار بسته مورد نیاز را خریداری کنید. هنگامیکه مراحل مقدماتی برای نصب دوربین مدار بسته در منزل را انجام دادید، اکنون زمان آن فرا رسیده است تا نسبت به خرید دوربین اقدام کنید. برندها و انواع مختلفی از سیستم‌های مدار بسته در بازار موجود هستند که قیمت آن‌ها از چند دلار تا چند هزار دلار متغیر است. شما باید دقیقاً بدانید به چه نوع دوربینی نیاز دارید. برای انتخاب مدل دوربین مدار بسته به نکات زیر دقت کنید:

-دوربین مدار بسته آنالوگ در مقابل دوربین مدار بسته تحت شبکه: اغلب دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه یا بیسیم برای نصب نیازی به کابل‌کشی‌های طولانی ندارند، بنابراین اگر قصد دارید نصب دوربین مدار بسته را در مساحت وسیع‌تری انجام دهید، این مدل دوربین‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

-نصب دوربین مدار بسته در داخل منزل یا خارج منزل: دوربین‌هایی که در خارج از ساختمان نصب می‌شوند باید در برابر عوامل محیطی مقاوم باشند.

-حسگرهای حرکتی: بسیاری از دوربین‌های مدار بسته دارای حسگرهای حرکتی هستند و می‌توانند هرگونه حرکتی را در منزل ثبت کنند.

نصب دوربین مداربسته در منزل

-قابلیت مشاهده از راه دور: در حال حاضر بسیاری از دوربین‌های مدار بسته توانایی کنترل و نظارت از راه دور را دارند. این کار از طریق تنظیمات رایانه‌ای و نرم افزارها هنگام نصب دوربین مدار بسته در منزل انجام می‌گیرد.

نصب دوربین مداربسته در منزل

4-تجهیزات ثبت، ضبط و مشاهده تصاویر را نصب کنید. برای نصب دوربین مدار بسته در منزل نیاز دارید تا تصاویر ثبت شده توسط دوربین را در حافظه‌ای ذخیره کنید. برای این کار نیاز به دستگاه DVR و هارد دیسک دارید. این دستگاه، تمام فایل های ویدیویی را دریافت کرده و آن‌ها را در حافظه خود ذخیره می‌سازد. قابل ذکر است که دستگاه ضبط تصاویر برای دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه، NVR نام دارد که بر همان اساس کار می‌کند.

نصب دوربین مداربسته در منزل

2-دوربین مدار بسته را نصب کنید.

الف) بالاترین و وسیع‌ترین زاویه دید را برای دوربین مدار بسته انتخاب کنید. بهترین زاویه نصب دوربین مدار بسته در منزل در اتاق‌ها، درست گوشه بالای سقف‌ها در کنار دیوار است. مطمئن شوید که تمام ورودی‌ها و خروجی‌ها توسط دوربین قابل رؤیت هستند و دستگاه به منبع برق نزدیک است. اگر دوربین مداربسته را در فضای بیرونی منزل نصب می‌کنید، آن را در ارتفاع بیشتر از 10 فوت قرار دهید تا از سقوط آن جلوگیری گردد.

نصب دوربین مداربسته در منزل

ب) دوربین مدار بسته را توسط پیچ به دیوار محکم کنید. برخی از دوربین‌های مدار بسته دارای پَدهای چسبنده به دیوار هستند اما پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی به دوربین، آن را با پیچ به دیوار، محکم کنید. نصب دوربین مداربسته در منزل به روش‌های مختلفی انجام می‌شود؛ نقطه مشترک میان تمام مدل‌ها به شرح زیر است:

  • موقعیت نصب دوربین و قرار گرفتن پیچ‌ها را به دقت در محل مورد نظر، معین کنید.
  • با استفاده از یک مداد یا تیغه، محل پیچ‌ها را علامت بزنید.
  • موقعیت پیچ‌ها را با دریل سوراخ کنید.
  • قالب پیچ را با چکش در جایگاه مخصوص، بکوبید.
  • پیچ‌ها را در مکان مورد نظر قرار دهید.
  • دوربین مدار بسته را نصب کنید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

ج) دوربین مدار بسته را به منبع برق متصل کنید. اغلب دوربین‌های مدار بسته دارای آداپتور جریان برق هستند که به طور نرمال به کابل متصل می‌شود. آداپتور را به ورودی منبع برق متصل کرده و سیم پشت دوربین را به سمت دیگر خروجی آداپتور متصل نمایید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

د) سیم‌های مخصوص دوربین مدار بسته را به دستگاه DVR متصل کنید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

و) اگر نصب دوربین مدار بسته بیسیم را در منزل اجرا کرده‌اید باید از طریق منوی تنظیمات نرم افزاری، دوربین را در رایانه لینک سازی کنید.

نصب دوربین مداربسته در منزل

ز) مانیتور دوربین مدار بسته را به دستگاه DVR متصل کنید. برای این کار به کابل‌های کواکسیال یا HDMI نیاز دارید.

نصب دوربین مدار بسته در منزل

ط) سیستم‌های نظارتی نصب دوربین مدار بسته در منزل را راه‌اندازی کنید و مراحل عیب‌یابی آن را در صورت لزوم، انجام دهید. ورودی‌ها، خروجی‌ها، کابل‌ها و سایر قسمت‌های نرم افزاری و سخت افزاری را نیز ارزیابی کنید.

نصب دوربین مدار بسته در منزل

 

شرکت پارت ویژن به عنوان یک مجموعه متخصص می تواند شما را در نصب و راه اندازی سیستم های امنیتی در منزل، راهنمایی کند. برای مشاوره رایگان در خصوص نصب دوربین مدار بسته در منزل می توانید با کارشناسان شرکت در ارتباط باشید.

تلفن تماس: 02188105405
تلفکس: 88482261 - 88482184 - 88105838 - 88105808

آدرس: تهران-یوسف آباد - خیابان ابن سینا - نبش خیابان نهم - پلاک 6-طبقه 2- واحد 5

مقالات مشابه