افزایش تعرفه واردات دوربین های مداربسته

6 ماه و 19 هفته قبل | 6103 بازدید

checkinggg

درآغاز سال 94 طبق اعلام گمرک ایران اداره استاندارد ملی ،دوربین مداربسته به گروه کالاهای مشمول استاندارد اجباری اضافه گردید

از گمرک ایران براساس استعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعرفه واردات 48 کالای فرهنگی را افزایش داده که دوربین مدار بسته هم در فهرست این 48 کلال می باشد که در این راستا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بیانیه‌ای را منتشر می‌کند.


به گزارش خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران؛ گمرک ایران بر اساس استعلام مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تعرفه واردات 48 کالای فرهنگی را افزایش داده که در این راستا سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور بیانیه‌ای را منتشر كرد

متن بیانیه بدین شرح است:


" با وجود توجه و اهمیت حضور بخش خصوصی در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی به منظور ایجاد فضای رقابتی و رونق کسب و کار و همچنین متعادل کردن نرخ‌های بازار، شاهد هستیم براساس تازه ترین بخشنامه گمرک ایران، تعرفه واردات 48 محصول شامل موبایل، تبلت، لوازم رایانه از قبیل، کیس، کی بورد، چاپگر و همچنین سرور، اسکنر و تجهیزات اکتیو و پسیو شبکه افزایش یافته است. این بخش نامه بر اساس استعلام سازمان توسعه تجارت ایران طی نامه 927/210/93 از مرکز توسعه فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد صورت گرفته است. بر همین اساس سازمان توسعه تجارت نیز با استناد به فهرست اعلام شده از سوی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد، بر اساس نامه 4197/210/93 آن را به گمرک ایران ابلاغ کرده است.

گرچه بر اساس تعریفی که از فرهنگ و محصول فرهنگی می‌شود، هر کالایی را می توان به دلیل اثرگذاری فرهنگی اعم از خوراکی، پوشاک، فناوری و... محصول فرهنگی دانست، اما با توجه به حیطه فعالیت مرکز رسانه‌های دیجیتال، این مرکز تنها در حوزه تولید محتوا _ لوح فشرده _ و بازی‌های رایانه ای می‌تواند اظهار نظر کارشناسی داشته باشد. در حالی که در فهرست محصولات فرهنگی اعلام شده، کیس، کی بورد، سرور، چاپگر، کابل، داکت، اتصالات و.. از این دست اقلام وجود داشته که خارج از حوزه سیاست گذاری این مرکز است. اعلام نظر غیرکارشناسی مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال وزارت ارشاد پیامدهای ناخوشایندی را بر بازار خواهد گذاشت. بدین صورت که افزایش 4 درصدی عوارض این محصولات موجب افزایش تصاعدی قیمت بازار و مصرف کننده خواهد بود.

به نظر می‌رسد اینگونه اظهارنظرهای غیرکارشناسی برآمده از نگاه بخشی‌نگری و عدم توجه به حیطه وظایف تعیین شده است. متاسفانه سازمان توسعه تجارت ایران مرجع ذی صلاح را مرکز فناوری اطلاعات و رسانه‌های دیجیتال وزارت ارشاد تشخیص داده، در حالی که وظیفه این مرکز نظارت بر تولید محتوا، لوح فشرده و بازی‌های رایانه‌ای است که این اقدام مغایر با سیاست‌های کلان نظام و دولت مبنی بر توجه به بخش خصوصی و استفاده از نظرات کارشناسی این بخش در تعیین سیاست‌های کلان اقتصادی است. سازمان توسعه تجارت ایران می توانست و می بایست با توجه به شناخت از سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور به عنوان رگولاتور بخش خصوصی و با بهره‌مندی از بدنه کارشناسی آن، نسبت به تعیین تعرفه‌های گمرکی کلیه حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات اقدام می‌کرد.

بدیهی است سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور به عنوان رگولاتور بخش خصوصی چنین رفتارهای غیرکارشناسی را که به توازن بازار و ایجاد فضای رقابتی ضربه و حوزه کسب و کار اعضای آن را مورد تهدید قرار دهد، تحمل نخواهد کرد و پیگیر حقوق اعضای صنف فناوری اطلاعات است."


به اشتراک بگذارید

twitter profile facebook profile telegram profile